Teknik Sözlükler
Webdeki başvuru kaynağınız
;
17.10.2017 / Salı
Salı

Hakkımızda

Teknik Sözlükler; aslında bir grup üniversite öğrencisi olan bizlerin kendi derslerimizde ve ileride meslek hayatımızda kullanacağımız terimleri arşivleme ihtiyacından ortaya çıkmıştır.
İlk başlarda sadece bir kaç bölümü ilgilendiren sözlükler hazırlandı. Herkes kendi bölümüyle yada ilgi alanıyla ilgili terimleri kaydediyor ve bu terimleri bir çatı altında toplamış oluyorduk. Bu sözlüklere ilginin artmasıyla birlikte, farklı bölümlerde okuyan arkadaşlarımızın desteğiyle ve bazı özel alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız sayesinde pek çok yeni sözlük ekleme fikri de ortaya çıktı. Genellikle kitaplardan ve okulda öğretilen terimlerin günlük olarak siteye kaydedilmesiyle site düzenli bir gelişim göstermiştir.
Kullanım önceliği olarak arkadaşlarımızın isteklerini hep ön planda tuttuk. Öncelikli olarak bir konu ile ilgili terimlere hızlı ulaşılabilmesi için gerekli yapı hazırlandı. Hızlı bir şekilde arama yapmak ve aranılan kelimelere yakın ve bu kelimelerle ilgili diğer terimleride içeren sonuçlara daha hızlı ulaşılabilmesi için arama işlemleri özel olarak hazırlandı. Herhangi bir terim incelenirken bu terimle ilgili diğer terimlerinde gösterilmesi ile ilgili konulardaki bilgilere daha yakın sonuçlar elde edilmesi için çalıştık.
Çalışmalarımız devam ederken aslında bu terimleri bir araya getirmenin sadece bize değil, bizden sonraki arkadaşlarımıza da güzel bir referans olarak kalacağını farketmemiz bizi oldukça sevindirdi. Bu sistemi sadece kendimiz kullanmamız aslında bencillik olurdu. Herkesin faydalanabilmesi için ve dileyen herkesin sistemin gelişmesine katkı sağlayabilmesi için üyelik sistemi hazırlanmamıştır. Bu sayede herhangi bir arkadaşımız istediği anda sisteme veri ekleyebilmektedir veya kayıtlı bir terimle ilgili yeni bir açıklama kaydedebilmektedir. Yine bu sayede sitemizden faydalanmak, aranılan terimleri görmek, araştırma yapmak yada terimleri toplamak için üye girişi zorunluluğu olmadığından içerik herkesin hem kullanımına hem geliştirmesine açık hale gelmiştir. Geliştirme yapmak isteyen arkadaşlarımız ise eğer isterlerse kendi isimlerini, mail adreslerini ve web adreslerini kaydedebilmektedirler. Fakat bunda bir zorunluluk yoktur. Dolayısıyla aslında geliştirici arkadaşlarımız hakkında kesin bilgi sahibi olamamaktayız. Geliştirme konusunda tanıdığımız tüm arkadaşlara ilk olarak telif haklarına uymaları, kimsenin rızası dışında yayına açılmasını istemedikleri çalışmalarını burada yayınlamamaları konusunda uyarmamıza rağmen yine de yayınlanan içerikte ile ilgili site kullanım koşullarına uymayan bir durum olduğunda bunu info@tekniksozlukler.com adresinden derhal bize bildirebilirsiniz. Site kullanım koşullarında da belirtildiği gibi içerikler site yönetiminin hazırladığı içerikler değildir, sözlükleri geliştirmek serbest olduğu için gönderilen kelimeler kelimeyi sisteme kaydeden kullanıcının insiyatifindedir.
Ayrıca şu konuyu özellikle belirtmek istiyoruz: Sitedeki terimler sadece bilgi edinme amaçlıdır, bu sitede yazan herhangi bir terime ve terimin açıklamasına güvenerek hayati bir karar vermeyiniz. Özellikle tıbbi konularda lütfen doktorunuza danışmadan sadece burada yazan terimi okuyarak hareket etmeyiniz. Bu açıdan sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmez.